۲۹ مرداد ۱۳۹۷
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

جراحی بینی با اهداف متفاوتی انجام می شود گاه فردی با مشکلات تنفسی و انسدادی بینی خود مواجه بوده یا بویایی او به هر دلیلی مختل شده است و خواهان اصلاح عملکرد بینی خود می باشد برای این منظور جراحی بینی عملکردی بهترین گزینه درمانی برای این افراد است ..

 

اما در کشور ما اکثر قریب به اتفاق مراجعان و داوطلبان جراحی بینی در پی اصلاح فرم و شکل بینی خود می باشند و توجه آنها به جنبه زیبایی این عمل بیش از عملکرد آن است .

 

چنانچه فرم بینی از زیبایی مورد نظر برخوردار شد ، رضایت کامل خود را از نتایج جراحی بینی اعلام داشته و از موارد دیگر چشم پوشی می کنند.

 

بینی همانند سایر اعضای بدن در حفظ سلامت و بهبود حیات انسان نقش مهمی دارد. از دیدگاه علم پزشکی کارکرد این عضو برای هر فرد و تاثیراتش بر سیستم کلی بدن غیر قابل چشم پوشی است.

 

بروز جزیی ترین اختلال در این عضو ، به مرور زمان آسیب های گسترده و مخربی به سایر بخش های بدن وارد نموده که تنفس مغز و سلامت آن از این دسته است.

 

گاه بسیاری از سردرد ها منشا انسداد بینی دارند. بنا براین عزیزانی که خواستار جراحی بینی هستند نباید تنها شکل و ظاهر بینی را مد نظر قرار دهند هرچند که تغییر فرم بینی و زیبایی آن جلوه و درخشش سایر اجزای صورت را دوچندان می کند.

 

در بسیاری از موارد پزشک جراح بینی علاوه بر ایرادات فرمی و اعمال زیبایی در جراحی زیبایی بینی ، مشکلات عملکردی را نیز برطرف می نماید.

 

رفع مشکلاتی چون انحراف بینی ، فرم بد تیغه میانی ، پولیپ ، انسداد کانال های هوایی و . . . از جمله اقدامات جراح بینی در زمان اصلاح عملکرد آن است.

 

حتی در جراحی هایی که زیبایی مد نظر باشد ، وضع تنفس و راه های هوایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

 

نکات مهمی که لازم است پیش از عمل رعایت شوند :

 

انتظارات معقول و منطقی از نتایج عمل داشته باشید هدف از انجام جراحی زیبایی بینی بهتر شدن وضع زیبایی است نه زیبایی صرف.

مصرف داروهایی که احتمال خونریزی را بالا می برند تا دو هفته پیش از تاریخ عمل جراحی بینی ممنوع است. دارو هایی چون آسپرین و پروفن از این  جمله اند.

چنانچه به سرماخوردگی ویروسی مبتلا شدید ، لازم است جراحی بینی تا چند هفته عقب بیفتد.

استعمال دخانیات دو هفته پیش از عمل و یک ماه پس از عمل ممنوع است.

تا مدت ۸ الی ۱۰ ساعت پیش از عمل ناشتا باشید.

 

جراحی بینی استخوانی

 

برخی از افرادی که برای انجام جراحی بینی به ما مراجعه می کنند بینی استخوانی دارند.

 

ویژگی این نوع بینی ها وجود قوز بر روی پل بینی، پوست نازک، غضروفی محکم می باشد.

 

اغلب این افراد برای برطرف کردن قوز بینی جهت انجام جراحی زیبایی بینی اقدام می کنند.

 

لازم به ذکر است که افراد با بینی استخوانی با نتیجه ایده آل تری نسبت به افراد با بینی گوشتی و معمولی روبه رو می شوند.

عمل جراحی بینی گوشتی

 

بینی هایی که نوک پهن، پوست کلفت، غضروفی ضعیف دارند بینی گوشتی هستند. این افراد به دلیل پهن بودن نوک بینی که در زیبایی چهره شان اختلال ایجاد کرده است برای انجام جراحی بینی اقدام می کنند.

 

اگر جزو این دسته از افراد هستید در انتخاب جراح بینی برای انجام جراحی بینی گوشتی بسیار دقت کنید، زیرا جراحان بینی که جراحی بینی گوشتی انجام می دهند باید علاوه بر تجربه و مهارت، هنر نیز داشته باشند تا بتوانند نتیجه را به همان گونه که بیمار انتظار دارد به وجود آورند.

 

عوارض جراحی بینی

 

چنانچه پزشک جراح بینی از مهارت کافی برخوردار نباشد یا استاندارد های این جراحی را رعایت ننماید اگر بیمار مراقبت های بعد از جراحی را انجام ندهد ، عوارضی امکان ظهور می یابند :

 

تنگ شدن سوراخ های بینی در اثر تاکید بیماران به کوچک شدن بیش از حد پره ها

پابرجا ماندن انحراف بینی

بروز چسبندگی و انحراف در داخل بینی

چسبندگی‌های داخل بینی

 

مهم ترین و شایع ترین عارضه جراحی بینی انسداد و باریک شدن معابر هوایی و بویایی آن است که این مشکل به علت حذف بخش های غضروفی یا استخوانی و گوشتی به میزان زیاد ، ناشی می شود.

 

ممکن است در اثر ایرادات جراحی بینی یا مراقبت های نادرست آسیب های زیبایی شناسانه هم به این عضو وارد شود برای مثال دفورمیته هایی چون : بینی زین اسبی ، که به خاطر حذف میزان زیادی غضروف از پل بینی اتفاق میفتد ، انحراف پل بینی در اثر جابجایی ناشایست تیغه آن ، حالت ظاهری منقار طوطی به دلیل باقی ماندن بافت های غضروفی در بخش پایینی بینی و . . . .

 

بدین ترتیب در عمل جراحی بینی تبحر پزشک و مهارت و تجربه وی در امر جراحی بینی همچنین رعایت اقدامات بعد از عمل جراحی بینی از سوی بیمار احتمال بروز خطرات و عوارض بعد از جراحی بینی را به صفر نزدیک می کند. بدین ترتیب لازم است برای انجام جراحی بینی پزشکی را انتخاب کنید که تخصص لازم را در این زمینه داشته و از پرونده افتخار آمیزی در این حوزه برخوردار باشد.

 

پس از این کار انجام مشاورات و بیان خواسته ها و انتظارات شما از نتیجه جراحی تا حد زیادی پزشکتان را از اتخاذ بهترین روش آگاه می نماید.

تاثیر سن بر جراحی رینوپلاستی

 

بهتر است اشخاصی که خواهان جراحی بینی هستند دوره بلوغ را پشت سر گذاشته رشد استخوان ها و سایر اعضای صورت و بدن تکامل یافته باشد ؛ حداقل سن برای انجام جراحی بینی در مورد خانم ها ۱۶ سال و برای آقایان ۱۸ سال است بعد از این سنین هیچ محدودیت سنی برای انجام جراحی بینی وجود ندارد.

 

حتی اشخاصی که بالای ۴۰ سال سن دارند می توانند در صورت برخورداری از سلامت لازم ، گزینه های مناسبی برای جراحی بینی یا رینوپلاستی باشند.

 

طبق توصیه های پزشکی و آمار به دست آمده از نتایج این جراحی هیچ زمان برای  رینوپلاستی دیر نیست.

 

روش های جراحی بینی

 

جراحی بینی عموما دو روش پرکاربرد دارد : روش جراحی باز و جراحی بسته . انتخاب روش جراحی به گونه باز یا بسته به شرایط خاصی بستگی خواهد داشت.

 

روش جراحی باز : طی این راهکار برشی در بین سوراخ های بینی زده می شود و پوست رویی به آسانی از پل آن جدا شده و به بالا می رود .

 

روش جراحی بسته : در این روش برش های جراحی در داخل بینی اعمال می شوند و باز هم پوست از ساختار زیری جداگشته و مراحل جراحی ادامه می یابند و جراح بینی می تواند به بافت های مورد نظر خود دسترسی داشته باشد.

 

هر کدام از روش های نامبرده محاسن خاص خود را د اشته و نیز دارای معایبی هم هستند.

 

در جراحی به روش باز پزشک توان دسترسی بیشتر و امکان کنترل بهتر جراحی را داشته و می تواند نواحی مورد تغییر را به راحتی مشاهده نماید ولی در جراحی بسته این امر به آسانی میسر نیست و سختی های خاص خود را دارد با این حال روش بسته از مزیت بهبودی زود تر زخم ها برخوردار بوده و همچنین جای برش ها و اسکار جراحی مخفی می ماند .

 

لازم به ذکر است که روش جراحی باز کاربرد بیشتری دارد و از سوی پزشکان جراح بینی با استقبال زیادی مواجه می شود.

دکتر محمد اسماعیل هادی زاده

متخصص گوش و حلق و بینی

جراح پلاستیک صورت و بینی – جراح سر و گردن